WORDPRESS BLOG CATEGORY YAZISINI KALDIRMAK

224
WORDPRESS BLOG CATEGORY YAZISINI KALDIRMAK

WordPress’de url’den category veya archive yazısını nasıl kaldırabilirsiniz? Kategori yapılarını değişiklik yapmak için yapmanız gerekli olanlar? Category yazısı ad farklılığı nasıl yapılır?

WordPress alt yapısı dünya çapında %30’dan çok sarfedilen bir sistemdir. Bir çok blog, haber, eticaret düzeneğinin dahi alt yapısını wordpress karşılamaktadır. Tercih edilmesindeki en büyük niçin eklentilerinin çok süratli geliştirilmesi, seo eklentilerinin bulunması ve çok kolaylıkla kullanıcı arayüzü değişiminin yapılmasıdır.

Category Yazısı Neden Kaldırılmalıdır?
Google SERP arama sonuçlarına baktığınızda pekçok internet adresinin kategori halinde geldiğini görebilirsiniz. Bunun sebebi sunulacak mahsul adedi ve içeriğin en çok olduğu alan olduğundan dolayıdır. Blog olan WordPress kurulum tamamlandığında “default” bölümlerin adı category olarak gelmektedir. Bir çok Web ile ilgilenen kişiler kategori (category) ismini değişiklik yapmak için yazılımın kodlarıyla oynamak mecburiyetinde kalıyor. Aslında çok kolay çözümleri var ve bugün size bu çözümlerden bahsedeceğim.

Category Yazısını Kaldırma
İşlemlere başlamadan evvela yedek almayı unutmayınız.

İşlemlere başlamadan evvela full yedek almayı lütfen savsaklama etmeyiniz. Ayrıca düzeninizin wordpress alt bünyesinde olması gerekmektedir.

Category yazısını kaldırmayıp yalnızca adını değişiklik yapmak istiyorsanız yapmanız gerekli olanlar

wordpress kategori admin paneli
büyütmek için resme tıklayabilirsiniz. wordpress admin panelinden category ismi değiştirmek

WordPress Yönetici panel sistemine girin > Ayarlar bölümünden > “Kalıcı Bağlantılar” seçeneğini tıklayın. Sayfayı aşağı doğru çektikten altında Kategori Temeli ve Etiket Temeli yazan bölümlerin ismini değiştirin. Yapmanız gereken prosedür bu kadar. Eğer çerez eklentisi kullanıyor iseniz, çerez silmeyi unutmamalısınız.

Kategori(Category) Yazısını WordPress Eklenti’si ile Kaldırma

Category yazısını kaldırmak için bir çok ücretsiz eklenti bulunmaktadır. Ben genellikle “No Category Base (WPML)” eklentisini öneriyorum ve kullanıyorum.

No Category Base (WPML) wordpress eklentisi
No Category Base (WPML)” eklenti aramalarında çıkacaktır.

Eklentiyi kurmak için yapmanız gerekenler;

WordPress yönetici panel sistemine girin > Eklentiler bölümüne gelip > Yeni Ekle > sekmesine No Category Base (WPML) yazın > Yükle seçeneğini tıkladıktan sonra, etkinleştiri tıklayın. Eklentinin bir ayarı yoktur. Sadece aktif etmeniz yeterlidir.

WordPress Eklentisi kurulmadan evvelki URL’yapısı;

 https://tatlibilgi/category/webgelistirme/

WordPress Eklentisi Kurulduktan sonraki URL’yapısı

https://tatlibilgi/webgelistirme/

Artık category yahut kategori adının URL yapısından kaldırılma prosedürü tamamdır.

URL yapısını değiştirirken tıpkı isimde sayfa yahut içerik olmamasına dikkat etmelisiniz. Farkında olmadan sayfa yahut içeriğinizi kaldırmış olursunuz.

Tüm işlemler bitikten sonra eski URL yapınızın yeni URL yapısına yönlendirilmesi gerekmektedir.

Bunun için 301 yönlendirme yapmanız gerekiyor. Eğer eklenti ile uygulamak dilerseniz Redirection 301 yönlendirme eklentisini kullanabilirsiniz.

Eklenti yahut kategori ismi değiştirme problem yaşarsanız yorum alanından yardım talep edebilirsiniz. Farklı sistemlerin alt yapısını değişiklik yapmak için bir yazılımcı desteği almanızı tavsiye ederim.

Diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

1 Yorum
    READ MORE YAZI SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR ? | Tatlı bilgi

    […] hakkındaki diğer yazılarıma göz […]

    23 Nisan 2021 Cevapla

Bir cevap yazın