UFKUNUZU AÇACAK İNCE KİTAPLAR

154
UFKUNUZU AÇACAK İNCE KİTAPLAR

1-) Dinle Küçük Adam – Wilhelm Reich

Defalarca okunası bir kitap niteliğinde olan “Dinle Küçük Adam”, ismi gibi küçük hacimli ve anlam yoğunluğu olarak çok büyük bir yapıttır.

“Dinle ufak adam!” derken üretmek yerine önemsemeyerek tüketmeyi tercih eden, duygudan mahrum ve diğerleri yönünden güdülen bireylere seslenme eden yazar, gerçekte insanoğlunun hayvanca tarafına sesleniyor.

Bu aymazlıktan kurtulmanın çözümünü şayet eserinin nihayetinde detaylıca açıklıyor.

Dinle ufak adam’ı okurken, siz de Reich’ın kadrajında olduğunuzu ayrım edecek ve yüreğinizin derinliklerinde hayatınızı değişiklik yapmak için büyük bir güç bulacaksınız.

Doğal Birey ve Bozulmuş Birey Arasındaki Çizginin Neresindesiniz?

Wilhelm Reich, ademoğlu yaşamını temsil eden en mühim özelliğin “ilişkilerdeki doğal olmak ve saflık” olduğunu öne devam ediyor. Bu kuvvetli özelliğin zaten bütün insanlarda var olduğunu dile getiren yazar, merhametsiz hayat koşullarına sorgusuzca boyun eğmenin bunu zedelediğini koruyor.

Bu itaatli tutumu ayrım etmeksizin ilerleten kişi, bozulduğunda bütün insanların dahi bizzat gibi kötüye eğilimli olduğunu düşünüyor. Aksine, naturel yani sağlam bireyler şayet karşılaştığı herkeste arılık ve iyilik arıyor. Peki, sizce siz hangi taraftasınız? Ve tarafınızdan güvenilir misiniz?

Kitabı alabileceğiniz linkleri hemen aşağıya bırakıyorum : İyi okumalar 🙂

Kitapyurdu – Dinleküçükadam / Amazon.com.tr Dinle Küçük Adam

2-) İnsan Ne ile Yaşar – Tolstoy

Hikaye kitabı gibi olan bu kitap insana çok şey katan bir kitaptır. Çocuklar da okuyabilir ancak sakın çocuk işi gelmesin insana birşeyler katan kitaplar arasında ilk sıralarda gelir. Hem ufkum açılsın , hem de bakış açım değişsin diyenlerdenseniz mutlaka okumalısınız.

İnsan Ne İle Yaşar Kitabının Konusu

Lev Tolstoy’un ruhani dünyasını izah eden ve hikayelerden meydana gelen en mühim eserlerden birisidir. Kitaba adını vermiş olan öykü içinde Simon isimli bir ayakkabı ustası vardır. Simon yönünden kurtarılmış olan Michael bu soruyu sormaktadır. İnsana taraf veren şey nedir? İnsana ne verilmemiştir? İnsan ne ile yaşar?

Ölüm gerçeğini, kıtlık, sefalet ve hastalıklardan ötürü ölmüş insanların durumlarında müşahade eden Lev Tolstoy bu hikayede dünyanın anlamını kavramaya çalışmış ve devamlı sorgulama çabası sergilemiştir.

Tolstoy varlıklı bir Rus soylusudur. Daha sonra Tolstoyanizm diyerek bilindik olan bir tür anarşik Hristiyanlığın temellerini atmıştır. Kendisini mülksüzleştirerek sahiplik tutsağı olmaktan kurtulmuş bir Rus yazardır. İnsan ne ile yaşar kitabının hususu şayet bir meleğin allah yönünden cezalandırılmasıdır.

Kitapyurdu – insan ne ile yaşar tolstoy / Amazon.com.tr İnsan ne ile yaşar

3-) Bir idam Mahkumunun Son Günü-Victor Hugo

Victor Hugo’nun, Bir İdam Mahkûmunun Son Günü, sarsan ve sıradışı bir kitap. Hugo’nun imla stil olarak o dönemde kullanılmayan bir üslupla, yani birinci tekil şahısla kaleme aldığı yapıt, vefat ve hayata, ölmek üzere olan bir suçlunun gözünden bakış.

Güneşin camlardaki oynaşmasını afiyetle izlerken öleceği gerçeğiyle yüzleşmeye çalışan genç adamın sancıları, kanaatleri ve cezalandırma yöntemlerine dair görüşleri insanı şaşırtıyor. Giyotinle idama mahkûm olan genç adamın günlüğü bizi muazzam bir yolculuğa çıkarıyor.

Amazon.com.tr bir idam mahkumun son günü

4-) İrade Terbiyesi – Jules Payot

“İrade Terbiyesi” ilk yayımlandığı tarihten itibaren pekçok dile çevrilmiş ve üşengeçlik, gönülsüzlük gibi huylardan kurtulmak isteyenlerin başucu kitabı olmuştur.

Kitapta özellikle gençlere ve zihnini kullanarak çalışanlara seslenme eden Fransız prof. kendi hayatından aktardığı örnekleri ve diğer düşünürlerin tespitlerini de kullanarak insanın irade zayıflığıyla nasıl mücadele etmesi gerekliliğini anlatıyor.

Prof.Dr. Ali Fuat Başgil Gençlerle Başbaşa kitabında şu şekilde demektedir: “Mösyö Girard bize bir kitap tavsiye etti ve kesinlikle okumamızı ifade etti. Bu, Aix-Marseille Üniversitesi rektörü Jules Payot’un “İrade Terbiyesi” isimli kitabı İdi.

Ertesi gün şehre inerek kitabı aldım, yaşlı bir meşenin dibine oturarak “İrade Terbiyesi”ni okumaya koyuldum.

 Okudukça içimde tahassür ve nedametle düzensiz müphem bir ıstırap duymaya başladım. Kendi kendime, ah bu kitap on sekiz yirmi yaşlarımdayken elime geçmeliydi diyor ve geciktiğim için üzülüyordum.”

Amazon.com.tr İrade Terbiyesi Satın Al

5-) İnci – John Steinbeck

Bir Meksika halk hikayesinden esinlenmiş İnci, vaktinde İspanya Kralı’na büyük zenginlikler getiren bir koyda yaşam sürdüren yoksul bir inci avcısının, Kino’nun ve ailesinin öyküsünü anlatır. Kino’nun çocuğunu kurtarmak umuduyla daldığı denizden çıkardığı eşi gibi nadide inci, sadece ümit değil yıkım dahi getirecektir. İncinin özü insanların özüne; Kino’nun kulaklarında çınlayan ve kasabaya sunulan İncinin Türküsü, ailenin, kötülüğün, umudun ve düşmanlığın türküsüne karışacaktır.


Steinbeck, Kino’nun derinliklerden söküp çıkardığı inci ile içerisinde hayat sürdüğümüz dünyaya ve insanın dramına ışık tutuyor.

İnci (Türkçe) Kağıt Kapak

6-) Fahrenheit 451

Okunması gereken ince kitaplar serisinde sırada Fahrenheit 451 var . Sürükleyici ve bir çırpıda okuyacağınız bu kitap hakkındaki bilgileri aşağıya yazdım. Mutlaka arşivinizde olması gereken ve okuyup ufkunuzu sorgulatan bir kitap daha.

Guy Montag bir itfaiyeciydi. Televizyonun hüküm sürdüğü bu dünyada kitaplar şayet yok olmak üzereydi çünkü itfaiyeciler yangın söndürmek yerine ortalığı ateşe veriyordu. Montag’ın işi şayet yasadışı olanların en tehlikelisini yakmaktı: Kitapları.

Montag yaptığı işi tek bir gün dahi sorgulamamıştı ve bütün gününü televizyonla kaplı odalarda geçiren eşi Mildred’la birlikte yaşıyordu. Ancak yeni komşusu Clarisse’le tanışması ile bütün yaşamı değişti. Kitapların değerini kavramaya başlayan Montag bundan sonra bütün bildiklerini sorgulayacaktı.

İnsanların uğruna canlarını feda etmeyi göze aldığı bu kitapların içerisinde ne vardı? Gerçeklerin farkına vardıktan sonra bu karanlık toplumda bundan sonra yaşanabilir miydi?

Fahrenheit 451, yeryüzünde tek bir kitap kalacak olsa, o kitap olmaya aday.

“Mutlu olmamız için lüzumlu her şeye sahibiz, fakat mesut değiliz. Bir şey noksan. Etrafa bakındım. Ortadan kaybolduğunu mutlaka bildiğim tek şey, on-on iki senedir yaktığım kitaplardı.”

Fahrenheit 451 Hepsiburada-

7-) Siddhartha – Hermann Hesse 

Siddhartha romanı, devir olarak gotama buda’nın yaşadığı vakti anlatmaktadır. brahmanlar, samanalar, zen budistleri gibi hint kültürü içinde bulunan türlü din ve mezhepleri tanımamızı gerçekleştiren bir eserdir. dili okuması bakımından epey basit olup umumi olarak pozitif bir bakış yönüyle yazılmıştır. insanın kavrama arayışını epey hoş bir şekilde izah eden, okurken bireyi dinginleştiren bir dili vardır kitabın. bilhassa genç arkadaşların okumasını tavsiye ettiğim bu roman, yolculukta dahi okuması pek neşeli bir eserdir.

siddhartha amazon.com.tr

Evet bu serinin sonuna geldik , size başka seriler ile daha farklı ve kitaplığınızda olması gereken kitapları önericem. Takipte kalın ve yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı , yorum yapmayı lütfen unutmayın 🙂 sevgiyle kalın

Diğer yazılarıma göz atabilirsiniz..

Bir cevap yazın