Para Biriktirmek ve Enflasyona Karşı Mücadele

79
Para Biriktirmek ve Enflasyona Karşı Mücadele

1-) Tüketim Alışkanlıklarınızı Azaltın

Her insan alışveriş yaptığı zaman mutlu olur ve kendini değerli hisseder . Ancak bu çoğu zaman ihtiyacımız olmayan şeyleri satın almamıza ve bütçemizi zora sokmamıza neden olabilir.

  Özellikle tüketmenin bu kadar kolay olabildiği günümüz zamanında alışveriş yapmadan önce kendimize gerçekten buna ihtiyacım var mı diye sormamız bizi o alışverişi yapmamız veya yapmamamız gerektiğine karar vermekte yardımcı olabilir. 

Tüketim elbette ki ihtiyacımız ancak ihtiyaçlarımız doğrultusunda tüketim bizi tasarruflu olmamızı , paramızın ihtiyacımız olan şeylere harcamamız için bizde kalmasına yardımcı olacaktır.

2-) Sadece Biriktirmek Çözüm Değil

Para biriktirme tavsiyesi olarak Kumbara alın içine para atın diyenleri sakın dinlemeyin. enflasyon olan ülkede kumbaraya para atılmaz. Değer kaybına uğrayan parayı biriktirmek anlamsızdır. en basit şekilde anlatacak olursak bu ay biriktirdiğiniz 100 türk lirası ile 100 adet x maddesi alabiliyorken diğer ay alabileceğiniz miktar yarısına inecektir.
parayı değerlendirmek, yatırım yapmak bu yüzden çok mantıklıdır. refahı arttırmak için gideri kısmak yerine geliri arttırmak gerekir.

Evet biriktirmek kulağa mantıklı geliyor olabilir .Ancak para biriktirmeye başladığınızda bunun hastalık derecesine gelecek kadar kendinizi kısıtladığınızda ve ihtiyaçlarınızdan kıstığınızı görünce anlayacaksınız.

Onun için dengeli yatırım yapmak daha güzel bir yöntem. Her ay gelirinizin yaklaşık %30’u ile altın , dolar , gümüş , hisse alırsanız bu birikim  sizi üzmeyecektir hatta bu yatırım olacaktır . Unutmayın gelirinizin öyle bir kısmı olmalı ki ayırdığınız miktar , o ay içinde o paraya ihtiyaç duymuyor olabilmelisiniz.

3-) Geleceği Olan Kripto Para ,  Hisse Satın Alın

    Kripto paralar her ne kadar riskli varlıklar olsada uzun süre tutacaksanız size mutlak kazandırabilecek varlıklardır. Paranızın sizi üzmeyecek bir kısmı ile her ay ufak ufak satın alabilirsiniz.  Apple , Microsoft gibi şirketlerin hisselerini alabilirsiniz , bu gibi arkasında sağlam firmaların durduğu hisseler sizi asla üzmez. Ve bu hisseler dolar üzerinden işlem gördükleri için şirketin değeri sabit kalsa bile dolar endeksi arttığında yine kazanç sağlayabilirsiniz. En azından enflasyona karşı ezilmez paranız..

hiçbir zaman yumurtaları aynı sepete koymamak gerekir. riski dağıtmak gerekir. gelecekte güçleneceğini düşündüğünüz sektörlere, firmalara yatırım yaparsanız hiç ummadığınız sermayeye ulaşabilirsiniz.

Gelirinize çok takılmayın bu prensipleri uygulamaya çalışın çok değil 1-2 sene içerisinde kendinizdeki ve cebinizdeki değişimi izleyin.

4-) Yatırım Endeksli Kumbara

Evet bunun adını ben buldum şuan . İlla ben biriktiricem kumbaraya atar gibi para biriktirmek istiyorum diyorsanız o para ile sürekli yatırım fonu , gram altın , gümüş , sağlam hisse senedi , kripto para vs. satın alın .

Kendinize hakim olamıyor parayı harcıyorsanız bireysel emeklilik sistemine girin.

5-) Farklı Gelir Kaynakları Bulmaya Çalışın

Birikim ve yatırım yapmaktan daha önemli bir şey var ise o da kendinize ikinci bir gelir kaynağı yaratmaktır.

-fazla zamanınız varsa ek iş yapabilirsiniz.
-özel ders, blog açmak, youtube vs. gelirler

-Yazılım ve grafik ile aranız iyi ise R10.net gibi webmaster forumlarında freelance iş bulabilirsiniz
-eviniz varsa kira geliri sağlayabilirsiniz.
-aracınız varsa kiralama şirketlerine kiraya verebilirsiniz vs.

6-) Harcamalarınızı İhtiyaçlarınız Doğrultusunda Yapın

ihtiyacınız olmayan bir şeyi almayın. iki saatiniz varken üçüncüyü almayın. kıyafet vs. ihtiyaç sıralaması yapın ve gerçekten ihtiyacınız olan şeye harcama yapın. canınız alışveriş çekince, internetten çeyrek altın alın, kargo geldiğinde doyuma ulaşın.


en önemli ve en çok hatalı davranışın olduğu kısım kredi kartı ve taksitli alışveriş.

kredi kartı kullanımı ve taksitli alışveriş: kredi kartını zorunda olmadıkça kullanmayın, kredi kartı kazanmadığınız parayı harcamaktır.

 taksit de öyle. en kolay harcama sizin olmayan parayı harcamaktır. nakit alışveriş yaparsanız yada banka hesabınızdan direkt harcamanız düşerse bu kadar kolay harcama yapamazsınız. bunu almasam mı acaba diye düşünürsünüz. ancak kredi kartı buna engel oluyor ve harcamaları başkasının parasını harcar gibi yapıyorsunuz. kredi kartı mali anestezidir. hissetmeden sermayenizi tüketir. kredi kartınızı kullanacaksanız olası beklenmedik harcamalar için kullanın


Kredi kartı kullanımını bıraktığınızda emin olun her ayın başında kart ödemesi yapmayacaksınız ve o para doğrudan cebinizde olacak, ister harcarsınız ister tasarruf edersiniz.

7-) Önce Biriktirin Kalanını Harcayın ..

önce gelirinizin (ne olursa olsun) bir kısmını kenara koyun, kalanını harcayın.

önce biriktir kalanını harca.

Milyoner veya zengin baba yoksul baba kitabında da bu teknik yer alıyor
%100 denendi çalışıyor, yayalım)
Ama biz zor geçiniyoruz, ucu ucuna ay sonunu getirmeye çalışıyoruz diyecekler için, evet haklısınız hemen hemen herkes benzer durumda.

Fakat bu kısır döngüden çıkmaya başlamanın ilk adımı birikim. bu da tasarrufla oluyor. mesela dışarda yemek yiyiyorsanız 1-2 sefer yemezsiniz hem sağlıklı ve temiz evinizde yersiniz hem tasarruf edersiniz. veya sigara, alkol kullanıyorsanız arzu ettiğiniz refah seviyesine orantılı şekilde tasarruf eder ve bir yerlerden başlarsınız. inanın tüm bunları iyilikten söylüyorum, bir kişiyi bile kurtarsak kardır.

Hayat kısa diyipte birikim yapmayanlar 50 yaşlarında hala çalışırken , sizde deniz kenarı kumsalda puronuzu yakıp denizin kumun keyfini çıkarırsınız.

Bir cevap yazın