Nvidia Tegra 4, Resmen Duyuruldu

21
Nvidia Tegra 4, Resmen Duyuruldu

Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2013 ile beraber, beklenen pek çok ürün de duyurulmaya başlandı. Nvidia, 4. nesil mobil işlemcisi olan, Wayne kod adlı Tegra 4’ü resmen duyurdu.
Nvidia, CES 2013’e oldukça hızlı girdi ve beklenen Tegra 4 adlı mobil işlemcisini duyurdu. Nvidia’ya göre dünyanın en hızlı mobil işlemcisi olan Wayne kod adlı Tegra 4, gelişmiş özellikleriyle dikkatleri üzerinde topluyor.
ARM Cortex A15 Mimarisi ve 28nm Üretim Teknolojisi
Nvidia, Tegra 3’te olduğu gibi yine 4+1 çekirdek tasarımını kullandığı Tegra 4’te, toplam 5 çekirdek kullanılıyor. Ana gücü oluşturan 4 çekirdeğin, ARM Cortex A15 mimarisini kullandığı Tegra 4 yeni nesil üretim teknolojilerinden yararlanıyor.
TSMC tarafından üretilen işlemci, Qualcomm’un Snapdragon S4 ailesi gibi 28nm üretim teknolojisini kullanıyor. Düşük güç tüketimi gerçekleştiren ve çekirdekler arası iletişimi sağlayan +1’inci çekirdeğin, özellikle işletim sistemi ve uygulamalar tarafından yapılamayan dengeleme işlemlerini yapacağı biliniyor. Nvidia’nın 2. nesil güç tasarruf çekirdeği olarak adlandırdığı birimin, büyük ihtimalle ARM Cortex A5 tabanlı olması bekleniyor.

Tegra 4

72 Çekirdekten Oluşan Grafik İşlemci
Tegra 2 ve Tegra 3’deki dahili GeForce GPU’ları, rakiplerine göre geride kalan 3D başarımına sahipti. Özellikle Tegra 3’teki bu durum daha, güçlenen rakip GPU’ların da etkisiyle daha da hissedilir olmuştu.
Tegra 3’teki 12 adet GPU çekirdeği, Tegra 4’te 72’ye çıkartılıyor. Tegra 2’ye göre 20 kat, Tegra 3’e göre 6 kat daha iyi grafik performansı sunması bekleniyor.
Nvidia’nın Tegra 4 işlemcileriyle beraber çift ekran desteği ve çok daha yüksek çözünürlüklere destek verdiği de biliniyor.
Doğal LTE Desteği
Tegra işlemcilerinde genelde LTE bağlantısı sağlanamııyordu. Örneğin Tegra işlemcili HTC One X’in ABD versiyonunda LTE desteği olan Qualcomm işlemci kullanılmıştı. Nvidia, bu dezavantajını Icera i500 LTE modemiyle kapatıyor. Nvidia Tegra 4, doğal LTE desteğine sahip.
4K Video Desteği
4K çözünürlükteki televizyonlar, oldukça yoğun bir şekilde pazara giriş yapmış durumdalar. Her ne kadar fiyatları yüksek olsa da, piyasaya giren bu ürünler, yakın zamanda biraz daha ucuzlayacak ve daha alınabilir olacak.
Elimizdeki mobil cihazların, bu yüzden 4K video desteğine sahip olması oldukça iyi bir özellik. Yani bir gün 4K destekli bir televizyon alırsanız, bu çözünürlükteki videoları izleyebilirsiniz.
Düşük Güç Tüketimi
Tegra 3’e göre ortalama 2.6 kat daha iyi WEB performansı sunan Tegra 4, artan işlem gücüne rağmen, azalan güç tüketimiyle oldukça olumlu yorumlar alıyor.
Tegra 3’e göre yüzde 45 daha az güç tüketen Tegra 4, 14 saat HD video oynatımı yapabilecek seviyede, pil ömrü sunabiliyor. Nvidia’nın Tegra 4 ile ilgili resmi Moneygram money order duyuru sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: http://shiftdelete.net/nvidia-tegra-4-resmen-duyuruldu-42171.html
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın