NEM COİN (XEM) NEDİR? NEREDEN VE NASIL ALINIR?

360
NEM COİN (XEM) NEDİR? NEREDEN VE NASIL ALINIR?
xem coin geleceğin coini olarak değerlendiriliyor.
xem coin teknolojisi ile diğer coinlerden ayrı bir yol izliyor.

Xem coin (xem), 2015 senesinde pazara sürülen bir blockchain platformu ve kripto para birimidir. xem coin, başka kripto para birimlerinin ezici çoğunluğundan değişik olarak kendi orjinal kaynak koduna sahiptir.

Bu kripto para birimi, blockchain topluluğuna yeni özellikler ve teknolojiler getirdi. mesela, proof of work yahut proof of stake yerine eşsiz poı (proof of ımportance) algoritması kullanılarak çalışır. poı algoritması, ileri bloğu hesaplayacak olan kullanıcıyı belirlemeye yardım eder. yeni algoritma, sadece kullanıcının cüzdanında saklanan paranın sayısını değil bunun yanı sıra bütün gelen ve giden işlemleri de öneme alarak blok hesaplama şansının adaletli dağılımını güvence eder. bu, para birimi geliştirme ve dağıtımına en çok katkıda bulunan kullanıcıları ödüllendirmeyi muhtemel kılar.

Blok üretmenin ortalama vakti bir dakikadır. xem coin kullanıcıları için değişik mesajlaşma çeşitleri vardır: şifreli, şifrelenmemiş ve hex.

CÜZDANLARDA KULLANMAK BASİTTİR !

Cüzdanların tüketimi çok basittir ve xem coin yazılımı yüklemek sadece birkaç dakikanızı alacaktır. yazılımın windows, mac os ve linux işletim sistemlerinde çalışan sürümleri bulunmaktadır.

Geleceğin coini olabilecek bu coinin , yüksek ücretler ödemeden, global olarak, hemen para aktarımı yapmanıza müsaade verir. bütün cüzdanlar çok güvenlidir ve yetkisiz ulaşım ihtimalini dışlar.

Sahip olunan bir projenin çatalı değildir ve ilkin, son kullanıcının greksinimlerini düşünerek, sahip olunan blockchain’in artılarını ve eksilerini tahlil ederek inşa edilmiştir.

NEM Hasadı Nasıl Yapılır?

Nem, başka farazi paraların tersine madencilik yerine harvesting yani hasat adlı bir özellik barındırır. Herhangi bir uygulamaya lüzum kalmadan hasat yapabilirsiniz. Fakat hasat yapabilmeniz için asgari 10 bin XEM (NEM) coinine sahip olma zorunluluğu vardır.

Hasadın, madenciliğe göre en büyük üstünlüğü daha düşük enerji harcanmasıdır. Bu dahi normal olarak daha düşük prosedür ücreti demektir.

NEM’İN BİTCOİNDEN FARKI

Bitcoin ve başka kripto para madencileri “Proof of Work’’ (POW) kullanır. Bilgisayarınız blok zincirinde çalışır ve coin kazanırsınız. Fakat çok kuvvetli tesisat gerektirir ve çok çok elektrik kullanımı olur. Nem kullanıcısı Hasatçılar şayet “Proof of Importance” (POI) sistemini kullanır. Importance, Nem sistemine ne kadar yatırım yaptığınızı ölçer. POİ sisteminde uygulanan işleme Hasat adı verilir. Temel olarak düzenin işleyişi şöyledir; her düğüm, başka düğümlerden (yeni bloklar, işlemler vb.) aldığı verileri izler ve sonrasında bu bulguyu doğrular. Bilgilerin geçerli olduğu kanıtlanırsa, sağlayıcı düğümün şöhreti artar yahut şayet kötü bilgi varsa şöhret azalır. Tüm düğümlerin itibarı ağın etrafından geçirilir ve her düğümde güncellenir. Bu otomatik yük dengeleme; kötü düğümleri (node) ağdan kaldırmaya fayda. Böylece ağın epey süratli ve problemsiz çalışmasını sağlar. İşlemlerin tıkanmasını engel olan içsel spam filtreleri kullanılır

Madenciliğe seçenek olan Hasat, XEM Coin üretilirken NEM’in blok zincirinin bütünlüğünü korumaya yardımcı olmak için geliştirilmiş bir sistemdir. Birisi bir prosedür gerçekleştirdiğinde, prosedürü görmek ve teyit etmek için ilk pc, bu prosedürü yakındaki kullananlara bildirerek bilgi topluluğu oluşturacaktır. Bu işleme “blok üretme” adı verilir. Cüzdanınızdaki XEM coinleriniz vakit içerisinde hesabınızda ehemmiyet (importance) kazanmaya başlar. Bir ehemmiyet puanına hak kazanabilmek için, hesabınızın asgari 10.000 XEM’le dolmuş olması lazım olur. En az 10,000 XEM’i olan birisi NEM’de bir blok oluşturursa, o bloğun prosedür ücretlerini ödeme olarak alır. NEM ağının prosedür grafiği, hangi düğümlerin katkıda bulunduğu ve hangilerinin katkıda bulunmadığı ile alakalı bilgi sağlamak için çoğu kere kere tahlil edilir. Bu, başka kullananlara ne kadar çok prosedür gönderdiğiniz ve ağınızı ne kadar çok kullandığınızın ne kadar mühim olduğu manasına gelir. Yetki verme süreci ve prosedür metriğinin neticesi her düğüm için mühim bir skordur. Bu puanlar, düğümünüzün XEM’yi toplama olasılığını tartmak için kullanılır.

Bitcoin’in sistemi (POW) ve diğerlerinde, madencilik blokları ve ağda bir düğüm oluşturmaya çalışmak farklı şeylerdir. NEM sisteminde ağdaki düğüm güvenliğini sağlamak ve coinleri toplamak için uygulanan prosedür tıpkı yazılımla çalışır. Bu tam bir düğüm yapabilmenizi teşvik eder. Genel olarak, POI sistemi eşsiz ve ümit vericidir, geleneksel konsensüs yöntemlerine iyi bir alternatiftir.

Herkes, umumi NEM blok zincirini kullanabilir, fakat daha çok mahremiyet gerektiren yahut işleri kendi içerisinde tutmak talip programlar için NEM zincirinin hususi bir versiyonu sunucularda çalıştırılacak şekilde kurulabilir. Eğer bunu yapacaksanız, sadece kullanıcıların seçtikleri eskiden kaydedilmiş düğümlerden yararlanın. Bu güvenilen hususi düğüm ağlarında, kötü gayeli düğümlerin problemlere niçin olmasını önlemek için sarfedilen umumi ağın birtakım özellikleri kaldırılabilir. Özel blok zincirini kullanmak şirketler için daha akla yatkındır.

NEM İÇİN GELECEK

xem coin ath

NEM hâlâ epey yeni ve genç olan rastgele bir kripto para, inişler ve çıkışlar sebebiyle büyük miktarda risk altındadır. Yalnızca bu dahi değil, NEM’in hala belli bir yol haritası yok, bu nedenden beklemek ve görmek mecburiyetindeyiz. NEM’in şimdilik resmi bir cüzdanı var:NEM Nano Cüzdan, NEM resmi internet sitesinde mevcuttur. Sirkülasyonda 9 milyar coin bulunuyor, tümü ICO’dahi meydana getirildi. XEM ve NEM hala çok genç olmasından, kıymet hala çok düşük ve Hasat’ta az miktarda XEM elde edebiliyor olabilirsiniz. Daha çok kullanıcı NEM ağına katılıp XEM’i kullanmaya başladıkça coin sahipleri de hasat yoluyla extra, XEM coin kazanabileceksiniz. Ancak bunu uygulamak için asgari 10.000 XEM’in kazanılmış olması lazım olur. Yukarıda açıklandığı gibi hasat, düzenin güvenliğini ve hesap verebilirliğini güvenliğini sağlamak için ufak miktarlarda XEM kazanmanıza imkan tanır

Değeri artan ve heyecanlandıran projeler bizi onların platformuna yönlendiriyor. Mesele sadece bir coinin değerinin artması değil, o coinin ticaret yapma kabiliyeti ve projesinin geleceği alakalı olmalı. Bizleri onların platformuna getiren, yönlendiren tam manasıyla budur. Söz verilip gelmesi beklenilen en ümit verici projesi Landstead’dır. Tamamen NEM platformu ve altyapısı üzerinde çalışan arazi (toprak) ve varlık kayıt sistemidir. NEM, blok zincirle çalışan ekonomide mühim bir oyuncu olmayı vaat eden aslında çarpıcı bir sistem sunuyor. Geliştirme basitliği, elastikiyet ve eşsiz POI sistemi, her geliştirici için NEM’i alımlı bir platform durumuna getiriyor yahut şirketler için. Zaman ilerledikçe, galiba NEM’in üstüne inşa edilen daha enteresan projeleri göreceğiz. Gözünüz üzerinde olsun!

Bir Kripto Parayı Neye Dayanarak Almalıyız

Bir yatırım sınıfı olarak kripto para birimleri spekülatif yatırımlardır. Kripto para yatırımı uygulamak mühim tehlikeler içerir. Yüksek derecede geçici ve değişkendir. Korsanlığa ve anapara kaybına açıktır. Bir coinin tarihi performansı gelecekteki getirilerin garantisi değildir. Herhangi bir kripto paraya yatırım yapmadan evvela kesinlikle websitesini görüşme edin. Tüm içerik ve projelerin anlatıldığı Whitepaper’ını okuyun. İngilizce bilmiyorsanız özet durumunda çeviren siteler sahip olunan. Google’dan aratabilirsiniz . Projenin gerisinde kimler var, nasıl birtakım yönetiyor, ne vakit pazara çıkmış ve en muhimi geleceğe dair ne vaat ediyor. Projelerinin gerçekleşmesi için ne gibi çalışmalar yürütüyorlar, ne kadar yol katetmişler… Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemenizi tavsiye ederim. Kendiniz okuyup, araştırın ve öyle karar verin.

GÜVENLİK KONUSUNDA İKİ KATMANLIDIR !

Güvenlik için hususi ehemmiyet veren iki katmanlı bir mimariye sahiptir. bu iki tabaka (server ve istemci) nıs (altyapı sunucusu nms) ve kk (topluluk nms istemcisi) yönünden oluşturulmuştur. ncc’ler, bütün blockchain’i indirmeden işlemler uygulamak ve kaydetmek için nıs’e güvenilir bir şekilde bağlanır ve daha iyi bir kullanıcı tecrübesi sağlar.

Nem Coin’in teknolojisi, test driven development (tdd) metodolojisi altında geliştirildi. bu yöntem bilimi, verimsizlikleri ve lüzumsuz kodları önlemek için, eskiden kaydedilmiş gereklilikleri karşılamak üzere odaklamakta ve kodların her birinin bu gerekliliklerden yahut testlerden rastgele birini karşılamak üzere oluşturulmasını sağlamaktadır.

Ehemmiyet kanıtı (poı) ile düşünce birliğine ulaşmanın bu yeni yolu yardımıyla, düğümlerin büyük bir enerji tüketen pahalı makineler olmasına lüzum yok, bilhassa de bir bölüm portföyden özgür olarak çalışabileceğinden. zira daha evvela yorumlanan apı’leri kullanarak, rastgele bir aplikasyon, ulaşım blokları zincirini indirmek mecburiyetinde kalmadan xem coin’i güvenilir bir şekilde blockchain edebilir.

BLOK VAKTİ BİTCOİN’E KIYASLA DÜŞÜK !

Bu teknolojik coinin başka bir kuvveti, ortalama blok vakti 1 dakikadır. bu ara, bitcoin’e kıyasla 10 kat daha düşüktür, bu nedenle xem coin daha düşük sayıda prosedürü daha kısa sürede çalıştırabilir ve doğrulayabilir.

son olarak, xem coin son kullanıcı merkezli ve üçüncü parti yazılımlarda çalıştırma kabiliyetine sahiptir; bu nedenle bir taşınabilir istemci (wallet light) yahut server üzerinden kurulumu ve kullanımı kolay bir hafıza ebatı vardır. xem coin’in hem ıos üstelik android’de taşınabilir bir cüzdanı mevcuttur.

NEM (XEM) COİN DİĞER ÖZELLİKLERİ NELERDİR ?

xem coin grafik 2021 nisan
10 NİSAN 2021 NEM ( XEM ) COİN GRAFİĞİ

Piyasa Değeri : $3.897.579.137

Dolaşım Arzı : 8.999.999.999 / 8.999.999.999

İnternet Sitesi :

nem.io

Tarayıcılar :

Nem

Cüzdanlar : Trezor

Topluluk : RedditTwitterFacebookForum.nem.io

Kaynak Kodu : Github

Etiketler : Smart Contract Platform

HANGİ BORSALARDA LİSTELENİYOR ?

Binance , bittrex , capital.com , HitBTC , Huobi , KuCoin , OKex , Poloniex , Zaif , Bithumb , Gate.io , Exrates , Probit , biONE , FinexBox , BTCNEXT

BİNANCE REFERANSLI LİNK

BİNANCE REFERANSSIZ LİNK

KAYNAKLAR 1

KAYNAKLAR 2

Kripto Para Yatırımları hakkında diğer makaleme göz atabilirsiniz.

2 Yorum
  KRİPTO PARA YATIRIMI İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ? | Tatlı bilgi

  […] Diğer yazılarıma buradan göz atabilirsiniz.NEM COİN (XEM) NEDİR? NEREDEN VE NASIL ALINIR? […]

  11 Nisan 2021 Cevapla
  GELECEĞİN MOBİL COİN’İ ! DENT COİN NEDİR ? | Tatlı bilgi

  […] NEM COİN (XEM) NEDİR? NEREDEN VE NASIL ALINIR? […]

  11 Nisan 2021 Cevapla

Bir cevap yazın