Intel’in Yeni Atom’u, İki Kat Daha Güçlü

26
Intel’in Yeni Atom’u, İki Kat Daha Güçlü

Intel’in CES 2013 ya da MWC 2013’te tanıtması beklenen Valley View kod adlı yeni Atom platformu, yüksek performans sıçramasıyla geliyor. Yeni Atom, Intel’e göre iki kat daha hızlı!
Intel’in yenilenen Atom platformunu CES 2013 ya da MWC 2013’ü tanıtması bekleniyor. Fuarlara yaklaştıkça, yeni platform ile ilgili bilgiler de gelmeye başladı.
Valley View kod adlı yeni Atom işlemcileri, özellikle Windows 8’li tabletlere hitap edecek. Atom Z serisi işlemcilerin, performans olarak çok tatminkar olmaması, Intel’i yeni Atom’lar için oldukça yoğun mesai harcamasına neden oldu.

Valley View-M/D SOC Overview

Atom işlemcileri hakkında oluşan olumsuz havayı yıkmaya çalışan firma, Valley View tabanlı yeni işlemcileriyle performansı geliştirecek.
4 çekirdekli yapıda olacak olan işlemci, yerine göre iki katı performans artısı getirecek. Ayrıca dahili RAM kontrolcüsü olmak üzere pek çok noktada iyileştirmeden geçecek olan işlemcilerin, dahili grafik işlemcisi de yenilenecek. Intel’e göre yeni işlemci, 3 kata kadar daha iyi grafik performansı sunacak.
2.7 GHz’e kadar yüksek hızlarıyla dikkat çeken yeni Atom işlemcileri, piyasadaki Atom işlemcilerine göre saat hızında da avantajlı olacak.

Cedar Trail-D/M & Bay Trail-D/M Comparison

Intel Cedar Trail ile yeni Bay Trail’in karşılaştırması
Valley View işlemcilerinden oluşacak Bay Trail platformu, bir önceki Cedar Trail platformuna göre pek çok geliştirmeye sahip olacak. 8 GB’a kadar 1333 MHz DDR3 RAM desteği, 22nm ile düşük güç tüketimi ve daha yüksek saat hızları, Burst Technology ile hızını yukarı seviyeye taşıma, DX11 destekli grafik işlemci, USB 3.0 host desteği gibi yenilikler, Bay Trail’in avantaj hanesine yazılıyor.
Tabi her ne kadar mobil platform olsa da, SATA III desteğinin bulunmaması gibi bazı eksi yönlerin bulunduğu platform, SSD depolamalardan tam performans yararlanamayacak gibi gözüküyor.
Şimdilik Windows 8 işletim sistemli tableti almayı düşünenlere, biraz daha beklemelerini tavsiye edebiliriz. Çünkü Intel, bu sefer oldukça iddialı bir Atom hazırlamış gibi gözüküyor.

Kaynak: http://shiftdelete.net/intelin-yeni-atomu-iki-kat-daha-guclu-42151.html
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın