Evde Etil Alkol Üretmenin Resimli Anlatımı

238
Evde Etil Alkol Üretmenin Resimli Anlatımı

Selam. Bu yazımda sizlere evde en kolay şekilde rom veya votka yapmayı anlatacağım. Birincisi, yasal yönleri anlamak isteyenler için: Mümkün olduğu kadar çok içecek üretmek yasaldır. Ancak satmaya çalışırsanız bir yerden onay almanız gerekiyor. İzinsiz satış yapmak, yani her yıl 350 litreden fazla üretmek yasak.

Damıtma sırasında bir miktar metanol(metil alkol) oluşur. Metanol zehirlidir. Metanolün buharlaşma sıcaklığı, dışarı çıkmadan önce etanolden daha düşüktür. Bu kısmı atmalısınız. Detayları aşağıya yazdım. Ek olarak, alkol buharı yanıcıdır, bu nedenle havalandırılan bir yerde yapılması en iyisidir.

Nasıl yapılır :

Alkol demlemek fermantasyon gerektirir. Yani bilinen fırıncı mayasını suya koyup, onun sevdiğini koyup bırakıyoruz. Önce çılgınca çoğalacak, sonra havasız kaldığı için bize alkol oluşturacak ve ölecek . Daha sonra bu su + alkol karışımını (buna mayşe derler) buharlaştırıp ondan alkol alacağız. Alkol sudan önce buharlaştığı için ikisini ayırmak kolaydır.

 1. Damıtma cihazı yapmak :

Önce bir damıtma cihazı yapmalıyız. Bu işlem 3-4 saat kadar sürer. Kavramsal olarak, mesele şu: (bu sayfaya tıkladığınızda, bu sayfadaki tüm görseller artacaktır)

Gerekenler:

 1.  düdüklü tencere,
 2. 6 metre bakır boru,
 3. plastik kova,
 4. bir Aygaz/Milangaz distribütörü (!)
Süpabını çıkardığımız düdüklü tencere

Bir düdüklü tencere alıp vanayı çıkaracağız ve bunun yerine bakır borular takacağız. (Mümkün olduğunca büyük bir şey seçin. Tekzen’den yaklaşık 9 litre lik aldım).

Düdüklü tencereyi tüp bayisine götürün. Bakır boruyu düdüklü tencere kapağına bağlamak istediğinizi söyleyin ve bu sayfadaki fotoğrafı gösterin. Birkaç bayiye göz attıktan sonra, size yardımcı olabilecek birini bulacaksınız. Sonuç olarak, boru hattının sonunu uzatmak için bir araçları var. Bunu boruyu hazırlamak için kullanacaklar, sıkma somunları ve pulları ile altlı üstlü  güçlendirecekler ve sonra sıkacaklar. Ancak kullanırken dikkatli olun ve bağlantı noktasına çok fazla baskı uygulamayın.

 • Soğutma haznesi ..

Amacımız buharın ürettiği gazı soğutmak ve tekrar sıvı hale getirmektir. Bunun için lütfen kovayı elinizde tutunuz , bu bildiğiniz plastik kova olacak.. Fotoğrafta da görüldüğü gibi bakır borunun serbest ucunu mümkün olduğu kadar içerisine sarın-sonra kovanın en altına açacağınız delikten çıkarın , deliği  silikon ile doldurabilirsiniz (ben de kırmızı silikon olduğu için onunla doldurdum)

Bakır, zamanla okside olup böyle yeşile dönecek.

Üst tarafta, boruyu sabitlemek için kovaya birkaç küçük delik açın ve ardından boruyu oradan bir tel ile sabitleyin. Bu noktada bile boru plastiğe temas etmemelidir ; eritir. Borunun etrafına bir parça bez sarın (panjur şeritleri kullanıyorum!), Hepsini telle sıkın ve ardından kovaya bağlayın.

Bakır borunun ucu ve kırmızı silikon

Bitmiş hali

3) Karışımı Hazırlamak

Bunlar bittikten sonra yaklaşık bir ay duracak bir karışım hazırlayacağız.

Gerekenler:

 1. Bir su damacanası. İyice temizleyin, deterjan, sıcak su falan; (bizim maya ile rekabet edecek bakteri istemiyoruz.)
 2. Şeker – 2 kiloluk bir paket.
 3. 2 ufak paket kuru maya. Normal ekmek yapımında kullanılan mayalardan.
 4. Üzüm Pekmezi. 250 gramlık bir şişe yeter bize.
 5. Bir paket balon. Evet bildiğimiz balon.

Şekeri bir tencerede su ile karşıtırarak ısıtın ki erisin. Çok sıcak yapmayın suyu; ılık yeterli.  Bunu bir huni ile su damacanasına doldurun. Üstüne yukarıdan 4 parmak yer kalıncaya kadar suyla doldurun.   Mayayı ufak bir tasta su ile eritin (maya 50 derecenin üstünde ölür, sıcak su kullanmayın), bidona dökün.  Sonra pekmezi de koyun, ve bidonu alt-üst ederek karıştırın.

Su seçimi: Musluk suyunda epey klor var. Musluk suyuyla yapacaksanız, mayayı öldürmesin diye isterseniz suyu bir gün bekletin, veya daha iyisi içme suyu kullanın.

Neredeyse boş bidon

Ondan sonra balonu alın, suyla durulayın (genelde pudralı oluyorlar), en tepe noktasına  ufak bir delik delin (toplu iğne boyunda), sonra bunu bidonun ağzına yerleştirin. Bu sayede içinde oluşan karbon dioksit dışarı salınabilecek, ancak yeni oksijen içine giremeyecek .

Budur. Bu karışımı serin bir yerde (20 derece?) saklayın. Birkaç saat sonra minik kabarcıklarla dolacak – bunlar da balondan çıkacak. Balon yerinden fırlayabilir fazla şişip — tekrar takın yerine.  Birkaç hafta bekleyin. Zaman zaman sallayabilirsiniz bidonu.  Bakterilerin girmesini önlemek için balonu çıkarmayın.

4) Damıtma

Birkaç hafta sonra bidondaki kabarcıklar sona erince, işlem tamamdır – içindeki sıvıyı düdüklü tenceye doldurun. Kapağını kapatın. Kovanızın içine soğuk su doldurun.. Ocağın altını yakın ve bekleyin. Bir süre sonra damla damla alkol çıkmaya başlayacak — altını kısın, damla damla çıksın.

İlk çıkan 100 ml kısmı (yarım fincan?) boşaltmalısınız. Buharlaşmanın ilk kısmı metanoldür(metil alkol), bu yüzden sizin için zararlıdır. Bu kadar az şey birşey yapmasa da, neden zehirli bir şey içesiniz ki ?

Sonraki 1 litre veya 2 litrelik kısım yeterlidir; hemen toplayın. Sıcaklık yükseldikçe yani buhar 90 dereceye kadar boşaltıldığında daha fazla aroma yayacak ve alkol oranı düşecektir. Örneğin ilk başta% 80 alkol olacak ama bu oran giderek azalacak hatta aniden azalacak. Zaman zaman tadına bakıp kokusunu kontrol ederek veya daha iyisi bir alkol ölçer satın alarak fark edebilirsiniz . Alkol oranı düşünce damıtmayı kesin, düdüklünün içinde kalan karışımı dökün.

Damacanadaki sıvı bitene kadar işlemi tekrarlayın. Bu arada kovanızın içindeki suyu kontrol edin. Çok ısındıysa üstten birazını alıp soğuk su koyabilirsiniz.

Rom kokulu ancak şeffaf bir sıvınız olacak. Romun rengi fıçısından geldiği için, bizim rom şeffaf oluyor. Meraklıysanız fıçılar edinip doldurup bekleyebilirsiniz. Hayatta hiç o kadar sabırlı olamadım.

Ya Vodka?

Vodka gibi birşey yaratmak isterseniz, topladığınız romun üzerine onun yarısı kadar daha su ekleyin. Bu karışımı tekrar damıtıcıdan geçirin, gerekirse tekrarlayın.  Her tekrardan sonra daha kokusuz birşey elde edeceksiniz. Dediklerine göre Rus vodkası 5 kez geçirilirmiş böyle. Hatta bir de aktif karbondan geçirebilirsiniz, iyice kokusuz birşey olur.

Ekstra Gereçler

Size şunlar faydalı olabilir:

 • Derece – bakır borunun sıcaklığını ölçmenizde fayda var. Fazla sıcak olunca alkol bitmiş oluyor, zira alkol ÖNCE buharlaşıyor. Sudan çok daha önce.
 • Muhtelif huniler,
 • Plastik maşrapa ve kaplar,
 • Cam alkol saklama kapları,
 • Alkolmetre – Sıvının içine batırılıp onun yoğunluğuna göre yüzen veya batan bir tüp bu. Size sıvının % kaç alkol içerdiğini gösteriyor. Ebay’de ve bir çok sitede var.

 • Aktif Karbon – bildiğimiz kömürün kibarcası. Bir filtre yaratıp (örneğin kahve makinesi filtreleri+huni) içine aktif karbon doldurup sıvıyı bundan geçirirseniz kokusu azalacaktır. Ancak aktif karbonu önce yıkayın; siyah kömür tozu gitsin yoksa sıvıyı bulandırır.

Bir cevap yazın