CARDANO (ADA) , ALONZO GÜNCELLEMESİNİN ÖNEMİ | Tatlı bilgi

CARDANO (ADA) , ALONZO GÜNCELLEMESİNİN ÖNEMİ

CARDANO (ADA) , ALONZO GÜNCELLEMESİNİN ÖNEMİ

Cardano (ADA), kısa sürede piyasa değeri ile dünyanın en iyi 10 kripto para biriminden biri haline geldi.  Şu anda 38  milyar doları aşan piyasa değeriyle yedinci sırada yer alıyor.  Tüm kripto para piyasasının yaklaşık% 2’sini oluşturur.  CoinGecko’nun verilerine göre Cardano, 14 Nisan’da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1,55 dolara ulaştı.

 IOHK, Cardano’nun kurucusu ve aynı zamanda Ethereum blok zincirinin kurucu ortağı Charles Hoskinson tarafından yönetiliyor.  Hoskinson , 6 Nisan’da, YouTube kanalı aracılığıyla, Cardano’nun önümüzdeki dört yılı kapsayan yol haritasını “Yol Haritası Hakkında Bazı Düşünceler” başlıklı bir videoda cardano takipçilerine anlattı.

Hoskinson , gelişmeleri sürekli takipçileriyle paylaşıyor.

 Bu düşüncelerde, Cardano geliştiricilerinin ,  ölçeklenebilirlik sorununu ve Cardano’nun bu konudaki yaklaşımını çözmeye çalışmasına rağmen, dikkatini yalnızca Alonzo güncellemesi tamamlandıktan sonra bu konuya çevireceğini belirtti. 

Cardano yol haritasının ölçeklenebilirlik aşaması, Alonzo güncellemesinin tamamlanmasının ardından gelecek.  Bu aşama, 17. yüzyıl Japon haiku ustasından sonra Basho olarak adlandırılır.

Deadalus ve Alonzo yükseltmesi

 1 Nisan’da Cardano, Project Catalyst Fund3 oylama kaydı ile birlikte Cardano blok zincirindeki yerel tokenleri destekleyen Deadalus güncellemesini yayınladı ve Cardano’nun tamamen merkezi olmayan bir blok zinciri haline gelmesi için geri sayımı etkili bir şekilde başlatıldı.

 Bu geri sayım o zamandan beri meyvesini verdi.  Cointelegraph, Cardano Vakfı’nın bir temsilcisi ile Deadalus güncellemesi hakkında daha fazla tartıştı.

 “Daedalus kullanıcıları artık cüzdanlarını hem ADA’yı hem de Cardano blok zincirinde dağıtılan diğer yerel jetonları almak için tek bir birleşik arayüz olarak kullanabilirler.” 

Ayrıca Cardano’nun tamamen merkezi olmayan bir ağ haline gelmesi hakkında konuştular ve şunları detaylandırdılar:

“Cardano blok zincirinin tam ademi merkeziyetçiliğine işaret eden D = zero geri sayımının Daedalus’un en son uygulamasına dahil edildiğini bildirmekten mutluluk duyuyoruz.  Bu, Cardano’nun tüm hisseli havuzlarının topluluk liderliğindeki hisse havuzu operatörleri tarafından işletildiği önemli bir dönüm noktasıdır. “

Cardano, resmi net sitesinde, bu merkeziyet etkinliğinin onu dünyadaki en merkezi olmayan blok zincirlerinden biri yaptığını iddia ediyor.

        Cardano’nun yol haritasındaki Goguen’in sonraki ve son aşaması, daha önce ertelenen Alonzo güncellemesidir.  Yükseltme, akıllı sözleşme işlevselliğini blok zincirine getirecek.  Bu yükseltmenin geliştirilmesi, Plutus hakkında bir IOHK blogunda belirtildiği gibi Cardano blockchain kullanıcılarına yerel bir akıllı sözleşme dili getiren Plutus platformu tarafından etkinleştirildi.

     Deadalus güncellemesinden önce Cardano, özel tokenlerin ve fungible tokenlerin madenciler tarafından blockchain ağının yerel parası olan ADA ile aynı maliyet etkinliğiyle işlenmesine izin veren Cardano harcanmamış işlem çıktı setine tokenler getiren Mary exhausting fork’undan geçti.  .

    Dahası, Cardano geliştiricileri akıllı sözleşme işlevselliği olmadan NFT koleksiyonlarını basmanın ve satmanın bir yolunu bile buldular.  Cointelegraph, dijital varlık platformu eToroX’un ürün ve proje yöneticisi Johannes Jensen ile görüştü.  Dedi ki:

“Alonzo hard fork, çevredeki hizmet sağlayıcı ekosisteminin hard fork ve sonraki Cardano tabanlı tokenler ve akıllı sözleşmelere birlikte hazırlanmaları gerekeceğinden daha karmaşık bir koordinasyon problemi ortaya çıkarıyor.”

ADA, DeFi büyümesi nedeniyle yakında 2 dolara ulaşabilir

 Cardano’nun ADA’ı son 14 günde yaklaşık% 10 kazanç elde etti.  Önemli 2 $ işaretinin mevcut işlem fiyatından 0.6 $ uzakta olduğu göz önüne alındığında, mevcut büyüme oranında, ADA’nın yakın gelecekte 2 $ ulaşması mümkün.

 Bu dönem, kripto para piyasasının bu alt sektörü için muazzam bir büyüme kaydetti.  Jensen bu konuda daha da ileri gitti: “Cardano’daki Goguen aşamasının son aşamalarının, DeFi’de otomatikleştirilmiş piyasa yapıcılar ve borç verme piyasası gibi bir dizi mevcut eğilimi ağa getireceğine dair çok az şüphe var.”

  Bununla birlikte, şu anda var olan çoğu DeFi protokolü Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiştir.  Ethereum ayrıca Uniswap, Yearn.finance ve diğerleri gibi en iyi DeFi protokollerinin geliştirme ekiplerine katıldı.  Cardano bile DeFi pazarlarındaki kapsamları konusunda olumlu olmaya devam etse de, vakıftan temsilci şunları söyledi: “Daha fazla bileşenimiz kullanılabilir hale geldikçe, çok sayıda DeFi çözümü ve aslında her türden DApp göreceğimizden eminiz.  ve Cardano blok zincirine taşındı. “

İlgili: Ethereum’un Ötesinde Yaşam: Birinci katman blok zincirleri DeFi’ye ne getiriyor?

 Kullanım durumları ve akıllı sözleşme işlevselliği getiren gelen Alonzo güncellemesiyle Cardano, Ethereum’a bir DeFi alternatif platformu haline gelmek için iyi bir konuma sahip.  Merkezi olmayan uygulamalar ve DeFi protokolleri arasında benimsenme, ADA’nın fiyatını da etkileyecektir.

 Cardano, DeFi pazarlarındaki ayak izini genişletmenin yanı sıra, Güney Amerika, Afrika ve Güneydoğu Asya gibi pazarlarda blok zincirinin benimsenmesini iyileştirmek için çaba gösteriyor.  Platform, lojistik, tedarik tarımı ve ticaret gibi çeşitli farklı kullanım durumlarına blok zincirinin kabiliyetini sunmayı amaçlıyor.  Cardano, bu hedefe ulaşmak için gelişmekte olan bir piyasa danışmanlığı şirketi olan Emurgo ile birlikte çalışıyor.  Jensen şöyle dedi:

 “Afrika, Güney Amerika ve Güneydoğu Asya’daki liderleri Cardano blok zincirini kullanmaya ikna etmekte başarılı olurlarsa, kıstas, küresel ticaret ve ticaret işleme uygulamaları için Ethereum tabanlı DeFi uygulamalarından geçiş yapacak.”

  Cardano’nun tedarik zinciri alanında zaten kullanım örnekleri var.  Cardano-Scantrust çözümü, işletmelerin işlerinin birçok yönüne yardımcı olmak için çeşitli blok zinciri işlevlerini kullanmasına olanak tanır.  Cardano blok zinciri, iş çözümlerine yardımcı olmanın yanı sıra yeni alanlardan da benimsendiğini görüyor.

 Son zamanlarda, Emurgo ve Input-Output Global ile işbirliği içinde Ergo blockchain üzerinde geliştirilen algoritmik stabilcoin protokolü olan ilk Cardano tabanlı stabilcoin AgeUSD duyuruldu.  Bu stabilcoin, Alonzo akıllı sözleşme güncellemesiyle birlikte Cardano’da satışa sunulacak.

Ethereum Katili Cardano mu Olacak ?

 Ethereum’un yükselen gaz ücretleri ile birlikte, “Ethereum katili” anlatısı, Ethereum spot ışığı kazandığından beri kripto para piyasasında yer aldı.  Ethereum, DeFi ekosisteminin kralı olmaya devam ederken bu konuda çok az gelişme oldu. 

Ancak Cardano, temsilcisinin belirttiği gibi, tüm bu anlatıya çok olumlu bir yaklaşım sergiliyor:

 “Pazar payı için rekabet etmekle daha az ilgileniyoruz ve merkezi olmayan bir gelecek için sınıfının en iyisi bileşenleri sunmakla daha çok ilgileniyoruz.  […] Merkezi olmayan teknolojinin başarısız olamayacak kadar önemli olduğuna inandığımız için diğer blok zincirleriyle birlikte çalışabilirlik ve işbirliğine odaklanmayı tercih ediyoruz.  Tüm blockchain endüstrisinin iyiliği ve blockchain teknolojisinin bir bütün olarak benimsenmesi için çalışıyoruz. “

KAYNAK

Cardano ile ilgili diğer makalelere göz atabilirsiniz.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir